Výkřiky do tmy

Brno

Domov…  každý si pod tímto slovem představí něco jiného. Někdo svůj útulný byt či dům, kde je uklizeno, vonná svíčka hřeje na duši a příjemná deka na těle. Police zdobí knihy a diskografie, na zdech je spousta fotografií… Domov. Pro mnoho lidí. 

V dětství jsem nikdy neměla zařízený svůj pokoj podle mých tehdejších dizanjnerskejch snů, takže když jsem se přestěhovala do malé pražské garsonky, měla jsem představu, že nyní si konečně tvořím domov.

Nebyla to tak úplně pravda. 

Protože kdykoli přijedu do Brna, už hlavas je jinej, než všechna ostatní vlaková nádraží. A že jsem jich už zažila! 

Ve chvíli, kdy v Brně vystoupíte z vlaku, zažíváte povětšinou pouze jednu ze dvou emocí. Buď: „Proboha! Jak tady může někdo bydlet?“ No a nebo: „Hurá!” Jaký pocit se pokaždé objeví ve mně, je asi jasný. 

Snažím se do Brna jezdit tak, abych měla alespoň chvíli na místa mého dětství – Špilberk, Petrov, Pisárky, Lužánky, Cafe Práh, ale i podchod… Protože všechna ta místa mají nezaměnitelnou atmosféru, často vůně i pachy (Nebudem si lhát)… 

Kdo v Brně neprožil kus svého života, zřejmě mi neporozumí. I to je pro Brno typické. 

Krásy Paříže obdivují lidi z celého světa, Mnichov je poutavý. Ale pokud jste z Brna, máte dvě varianty, buď tento fakt budete tajit a můžete se tvářit jako pražská naplavenina z Marsu, no a nebo si prostě přiznáte, že architekt, který se postaral o nynější architekturu Svoboďáku asi nebyl nejvostřejší pastelka v penále, ale to nic neubírá na tom, že Brno je město kultury, zábav, večírků, open air letních scén…Sezení s pitím na chodníku, hluk, typickej a tolik jinej. Brno je komunitou, městem studentského života, je jednoduše diametrálně jiné než Praha. 

Brno je pro mne domov, jezdím šalinou nad zemí, většinou vím kam jdu, vím kam jít nechci. 

Ale především jsem pohlcena atmosférou města a povahou obyvatel. Prostě a jen „su šťastná”!

Mohu chodit celý den sama městem, parky, a stejně vnitřně vím, že sama nejsem, protože Brnu patří kus mého srdce. A ať už budu kdykoli kdekoli, tak do Brna budu jezdit s pocitem: „Jedu domů!”

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.